deutsch  tschechisch
Augen auf - Zivilcourage zeigen

Grenzgang-Festival bei Myspace
Körber Stiftung

Bürgerstiftung Dresden

Deutsche Nationalstiftung

Skoda

Svijany

Gipsy.cz (Praha)

Balkánpop? Melodický  rock? Hip-Hop nebo ska? To co produkují Gipsy.cz nepasuje do žádného hudebního šublíku. Nevadí. Neskrotelná energie s kterou tento quartet z Prahy vystupuje každého nakazí.-  více pýchy na svůj původ.   

Zakladatelem skupiny je mladý rapper Radoslav "Gipsy" Banga z Prahy, který žil do svých třinácti let převážně na pražských ulicích.  Giosy je prozatím první a jediný muzikant, který spojuje Hiphop s romskou melodií a rytmusem.  Po mnoha let v HipHop-Underground pozval na své pódium nejlepší romské hudebníky země a nechá se live doprovázet, nejenom od DJ ale i houslemi, akordeónem, akustickou kytarou a cimbálem.  

Do jejich zvuku tečou jiné vlivy a kultury, převážně ze slovanského, židovského a německého inspiračního pramene. Ten plyne od balkanské Roma-hudby přes Kafkovu literaturu až k Jaroslavu Haškovi.  Crossover mezi HipHop a Balkan-Sounds byl pro  Gipsy.cz ihned trefou do černého. Již první písně se umístily na seznamu nejčastěji hrajících písní českých rozhlasových hranic a o pódium se live podíleli s US-Rapper GZA  zrovna tak jako s  Boban Markovic Orkestar.

Gipsy.cz stojí pravidelně na velkých evropských festivalových pódiích, mezi nimi Glastonbury Festival, kde byly první českou skupinou. I ve Východní Ásii měli dobrou odezvu. V říjnu  2007 měli v Jižní Koreji, ve městech Seoul a Ulsan, šest koncertů.  

Veřejnoprávný institut českého rozhlasu zvolil ve svém hlasování Gipsy.cz jako českého  zástupce u  Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě. Televizní diváci  mohli od  1. do  14. března 2009  pomocí SMS volit, s jakým titulem by měli  Gipsy.cz vystoupit. K volbě měli dva tituly: Do You Wanna a Aven Romale. Výtězem se stal Aven Romale s 53 % hlasy.

http://www.myspace.com/gipsycz